top of page
  • אושרת אביחצירה פרזם Oshrat Avi

חורף בברלין

ברלין היום נחשבת לאחת מבירות האומנות בעולם ואומנים עכשוויים רבים פועלים ויוצרים בעיר התוססת. בעיר קיימים מוזיאונים רבים וחשובים כמו אין ספור גלריות ואומנות רחוב. במשך חמישה ימים בעיר הצלחנו לשלב מוזיאונים לצד אתרי תיירות שמומלצים למי שמבקר לראשונה בעיר וכמובן לספוג את אווירת הכריסטמס המוארת והצבעונית.

ברלין צילום: אושרת אביחצירה פרזם

היום הראשון שלנו בעיר יצא ביום שני בשבוע יום בו רוב המוזיאונים סגורים אז התחלנו את הסיור בעיר עם נקודה שנחשבת לתיירותית ביותר בעיר - צ'ק פוינט צ'רלי המקום בו עבר הגבול והחומה בין מזרח למערב ברלין. כיום ניתן למצוא דגם משוחזר לתחנה המפורסמת ולצידו הקימו מוזיאון "תחנת המעבר" המספר את סיפור התחנה.

צ'יק פוינט צ'רלי צילום: אושרת אביחצירה פרזם

צ'יק פוינט צ'רלי צילום: אושרת אביחצירה פרזם

המוזיאון היהודי כן פתוח בימי שני מפאת חשיבותו ביקרנו בו. המוזיאון מציג את ההיסטוריה של יהדות גרמניה מראשית ההתיישבות בעיר ועד ימינו. במוזיאון אוסף קבע ותערוכות מתחלפות.

המוזיאון היהודי בברלין צילום:אושרת אביחצירה פרזם

המוזיאון היהודי בברלין צילום:אושרת אביחצירה פרזם

משם המשכנו להאנדרטה ליהודי אירופה שנרצחו, מייצג זיכרון שבעיניי חובה לבקר בו בברלין. אנדרטת הזיכרון ליהודים שנרצחו בשואה, ותוכננה על ידי האדריכל פיטר אייזנמן. האנדרטה נחנכה בשנת 2005, והיא ממוקמת בצידה המזרחי של העיר, מעט דרומית לשער ברנדנבורג, מול בניין השגרירות האמריקאית בברלין, במקום שבו שכן בימי הרייך השלישי בניין משרדי הקאנצלר של אדולף היטלר. היא בנויה במבנים רבים המזכירים קברים מבטון ויוצרת תחושה של מחנק שמהלכים בין המבנים שבנויים בגבהים שונים בצפיפות רבה. חלקם גבוהים מאוד וחלקם נמוכים ונראים כאילו נגדעו כמו החיים הרבים שנלקחו בזוועות השואה. ההליכה באנדרטה מעוררת מחשבות ולא ניתן להישאר אדיש אליה.

אנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו בברלין צילום: אושרת אביחצירה פרזם

אנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו בברלין צילום: אושרת אביחצירה פרזם

את היום השני בטיול פתחנו בבניין הרייך מקום מושבו של הפרלמנט הגרמני . הבניין המרשים נבנה במאה ה-19 ושוכן במרכז ברלין. בימיו האפלים בתום מלחמת העולם השנייה הפך בניין הרייכסטאק לסמל הניצחון הנאצי. בסמוך אליו נמצא סמל בולט נוסף של העיר ושל גרמניה כולה , שער ברדנבורג שער ניצחון המתנשא לגובה של 26 מטרים בכיכר פריז.

בניין הרייכסטאק צילום: אושרת אביחצירה פרזם

שער ברדנבורג בברלין צילום:אושרת אביחצירה פרזם

בערב טיילנו בשווקי הכריסטמס הרבים בעיר חגיגה של אורות, צבעים והרבה דוכנים של אוכל, שתיה חמה, מתנות וממתקים המייחדים את החג שבפתח. אווירה נעימה וחמימה למרות הקור העז.

שוק הכריסמיס בברלין צילום: אושרת אביחצירה פרזם

את היום השלישי הקדשנו למוזיאון הלאומי הישן השוכן באי המוזיאונים בברלין מבנה נאו קלאסי מרשים בהשראת הפנתאון באתונה, במקור נבנה למקום אכסון והצגה לאוסף האומנות המשפחתי של בית המלוכה הפרוסית הוא נפתח לקהל רק בשנת 1830 וכיום מציג אוסף עתיקות ויצירות קלאסיים מיון ורומא.

המוזיאון הלאומי הישן בברלין צילום: אושרת אביחצירה פרזם

מוזיאון פרגמון נחשב לאתר חובה בביקור בברלין. המוזיאון הממוקם גם הוא באי המוזאונים הוכרז כבר כאתר מורשת עולמי של יונסקו בשל המבנה הארכיטקטוני הייחודי שלו ובשל אוספיו המופלאים הכוללים בין היתר את מזבח פרגמון מהמאה ה-2 לפני הספירה, שהובא מטורקיה במאה ה-19 בשלמותו. שער השוק של מִילֶט, שער אישתר המרהיב ששימש את שער הכניסה לבבל ורחוב התהלוכות של בבל העתיקה. כאן נמצא גם החזית של ארמון משאטה, ירדן של היום. ביקור במוזיאון המרהיב הזה הוא פשוט חוויה עוצרת נשימה מהאוצרות השמורים בין כותלי המוזיאון.

את היום הרביעי בעיר פתחנו במוזיאון ברגואן מוזיאון קטן ומרשים מאוד עם אוסף נפלא של אומנים מהקוביזם ציורים ורישומים רבים של פיקאסו קליי, מאטיס סזאן ופסלים של ג'קומטי.

מוזיאון ברגואן בברלין צילום: אושרת אביחצירה פרזם

משם המשכנו ל חומת ברלין - שלושים שנה לנפילת החומה המפורסמת שהפרידה בין מזרח למערב ברלין בין השנים 1961-1989 כיום החומה שנשארה ומלאה בגרפיטי ובציורים מפורסמים הפכו לאחד מסמלי ברלין ולמוקד תיירותי חשוב בעיר.

ברלין היא אחת מהבירות שכיף לקנות בהם ויש בה מרכזי קניות רבות ושוות שכל חובבי האופנה והשופינג ימצאו מה להביא ממנה. אני הקדשתי בסוף כל יום זמן לקניות ובילויים בעיר ערב אחד כמובן לרחוב פרידריך שטראסה, אזור קניות יוקרתי מלא בשיק וסטייל. רחוב מקסים מלא בבתי קפה חנויות פופ אפ, בתי כולבו וגם את הסניף של הרשת גאלרי לאפייט. ערב אחר בילינו בכיכר המרכזית של ברלין אלכסנדרפלאץ: שהפכה לאזור הקניות הפופולארי בעיר עם חנויות רבות השוות לעל כיס. כאן תמצאו את הפריימרק שכל כך אהוב על הישראלים, כמו גם חנות של רשת C&A, ואת כל בו גלארי קוהוף.

בבוקר היום החמישי והאחרון בברלין הגענו לגלריית גמלדה כחובבת אומנות הגלרייה הזאת היא גן עדן ובגדר חובה, הוא נחשב לאחד מהמוזיאונים החשובים בנושא הציור האירופאי בין המאה ה-13 למאה ה-18. הוא מהווה את אחד מהמוזיאונים הלאומיים של ברלין ומכיל אוסף מרשים שנאסף מהמאה ה-19 וכולל בתוכו יצירות מופת של בוטוצ'ילי, רפאל, וורימר, ואן אייק, ברויגל, ג'יוטו, רובנס ורמברנט שהאוסף כאן הוא השני בגודלו בעולם.

גלריית גמלדה צילום: אושרת אביחצירה פרזם

חוזרים הבייתה ברלין היית נפלאה כמו תמיד.

בדרך הבייתה מברלין אושרת אביחצירה פרזם

bottom of page