top of page
  • אושרת אביחצירה פרזם Oshrat Avi

בית לסין במשכנו החדש

תיאטרון בית ליסין, עיריית תל אביב-יפו והמשכן לאומנויות הבמה חנכו בבוקר אתמול (ג') את משכנו החדש והקבוע של התיאטרון בליבה הפועם של תל אביב-יפו, ברחוב דיזינגוף פינת רחוב פרישמן. מרגש להגיע לאירוע היסטורי בעולם התיאטרון והתרבות של ישראל, את עולם התיאטרון גיליתי אי שם בשנות ה-90 ומאז הוא מהלך בי קסם. את בית לסין אני מכירה במבנה הראשון שלו ברחוב וויצמן ראיתי בו לראשונה את ההצגה הנפלאה של חנוך לוין "מלאכת החיים" עם יוסי בנאי הנפלא ז"ל ועם תיקי דיין וזה זכור לי כאחת מהחוויות המכוננת שלי בתיאטרון הישראלי. מאז זכיתי לראות הצגות רבות וטובות באולמות השונים זוכרת את ההתלהבות מהמעבר למבנה הקאמרי לשעבר ברח דיזינגוף והיום מצטרפת לחגיגה נוספת כשבית לסין נכנס למשכן קבע ראוי בלב ליבה של העיר תל אביב.

בית לסין צילום:גיא יחיאלי

בין השחקנים והיוצרים שנכחו: אבי קושניר המקסים, יניב ביטון, טלי אורן, יורם טולדנו, נעמי לבוב, גילת אנקורי, גדי יגיל, תיקי דיין, ענת וקסמן, מרב פלדמן, אילן דר, אגם רודברג, אפרת בוימוולד, לימור גולדשטיין, מגי אזרזר, משי קליינשטיין, רמי הויברגר וגם הבמאים: אילן רונן, הלל מיטלפונקט, חנן שניר, עידו רוזנברג ועוד.את האירוע הנחתה השחקנית רבקה מיכאלי בחן הידוע שיש רק לה והצחיקה את הקהל בין לבין שהזמינה את רון חולדאי ראש עיריית תל אביב-יפו ואת ציפי פינס מנכ"לית תיאטרון בית ליסין לנאום ולברך. לאחר מכן עלתה השחקנית יונה אליאן מוותיקות ומצוינות שחקניות תיאטרון בית ליסין.

זכינו להיות הקהל הראשון במבנה החדש וצפינו בקטע קצר מההצגה "אפס ביחסי אנוש" קומדיה מוזיקלית של אורן יעקובי על פי הסרט המצליח של טליה לביא. זה היה פשוט נפלא, קיצבי וסוחף שעשה לי חשק לעוד ומחכה כבר לראות את כולה.

המבנה החדש של תיאטרון בית ליסין נפרס על שטח של כ-7000 מ"ר וכולל 2 אולמות חדשים: אולם עליון גדול ומזמין עם 830 מושבים ואולם תחתון קטן ואינטימי עם 380 מושבים. האולמות מבטיחים חווית צפייה יוצאת מן הכלל בזכות מתקני הבמה החדשניים העומדים בסטנדרט התיאטרון המתקדם ביותר ומערכות הסאונד והתאורה המעולות שהותקנו בהם. כמו כן, בשני האולמות שורות מושבים נוחים ומרווחים המדורגים כך, שהנראות מכל פינה תהיה אופטימלית. במשכן 9 מעליות ומעלונים חדשים, כך שכל חלקי המבנה נגישים. כניסתו של בית ליסין לביתו הישן- חדש מהווה נדבך נוסף של עיריית תל אביב-יפו במימוש חזונו של ראש העירייה רון חולדאי בתחום התרבות והאמנות, ומצטרף למהלך שיפוץ מוסדות התרבות בעיר בביצוע המשכן לאומנויות הבמה ברשותו של עו"ד יוחנן דן.

בשנת 2014 החל התיאטרון בתוכנית שיפוצים נרחבת, כחלק מהעיצוב המיוחד של המבנה "נפתחו" החזיתות באמצעות קירות זכוכית ואלמנטי הצללה, כך שנוצר קשר בין התיאטרון לרחוב. באכסדרה הראשית נפתח "חלל כפול" בתקרה ליצירת מרחב שהייה נעים ומזמין. המעבר בין המפלסים באמצעות רמפות מאפשר זרימה בין מבואות וחללי התאטרון והופך את הקהל עצמו לשחקנים ובחירת החומרים והגוונים המונוכרומטיים מהווים רקע לעשיה של התיאטרון ואינם מתחרים בו.

המשכן החדש יחל את פעילותו באופן רשמי ב-10 בספטמבר ובין המחזות שיוצגו בו ומהם יוכל הקהל ליהנות ניתן למצוא את: "שבעה", "משפחה חמה", "השקר", "אוסלו", "היורשת", "עבדאללה שוורץ", "משרתם של שני אדונים", "דברים שאני יודעת" ועוד.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "במשך שנות פעילותו עבר תיאטרון בית ליסין מספר משכנים, וכעת הגיעה השעה לצקת משמעות קבע למילה "בית". בית התאטרון הממוקם בפינת הרחובות דיזינגוף-פרישמן-פרוג עובר שיפוץ מן היסוד, ועם סיומו יזכה מוסד התרבות המכובד במעון ראוי ומכובד. בביתו הישן-חדש יוכל צוות התאטרון להפיק את המיטב ולספק לכולנו את העונג וההנאה שצפונים בתאטרון איכותי, מקורי ופורץ דרך. המעבר לבניין המשופץ יאפשר לרבים להיות שותפים להצלחתו של התאטרון, ובדרך זו - גם לעיצוב פניה של התרבות בישראל. אחרי הכל, כמאמר שייקספיר - "אנחנו החומר שממנו עשויים החלומות".

ראש העיר רון חולדאי ומנהלת בית לסין ציפי פינס צילום:אביב חופי

ציפי פינס, מנכ"לית תיאטרון בית ליסין: "לתיאטרון בית ליסין יש מעתה בית שהולם את הישגיו ואת היקף פעילותו כתיאטרון גדול ומצליח בארץ. כמנהלת תיאטרון אני מאמינה בקסם המתגלה בבת אחת על הבמה ומחלחל אל האולם, ומפגש זה חשוב לעיצוב השיח התרבותי בחברה שלנו. מדינה זקוקה לתיאטרון המעצב את התודעה ואת הזיכרון הקולקטיבי של תושביה. אני מתחייבת להמשיך ולהציג עבורכם את התיאטרון המרתק, התוסס והרלוונטי ביותר, גם בבית החדש, ולחוות איתנו עוד אירועים מסעירים ומרוממי נפש של תיאטרון ישראלי משובח. לקראת ראש השנה אני מאחלת לכולנו שנה טובה ומוצלחת, שנת תיאטרון בלתי נשכחת, ועוד שנים רבות שכאלה במשכן החדש של תיאטרון בית ליסין."

bottom of page