top of page
  • אושרת אביחצירה פרזם Oshrat Avi

נ ק ו ד ת  א ו ר

בשבוע שעבר ילדיי ואני צפינו בהצגה נפלאה ומרגשת "נקודת אור" בתיאטרון הקרון. יצירתה של פטריסיה אודונובן שכתבה ביימה ועיצבה היא הופיעה אתה על במות בארץ ובעולם מעל ל3000 פעמים וזכתה לתשבחות וביקורות נלהבות ועכשיו בעיבוד מחודש לבמה ובהפעלה ומשחק של רוני גולן הנפלאה ההצגה המצוינת זוכה להתחדשות. עלילת ההצגה מבוססת על סיפור חייו של לואי ברייל, שחי במאה ה-19 ואיבד את מאור עיניו בגיל שלוש. בזכות אומץ ליבו וכמיהתו לידע, המציא את "כתב ברייל", המשמש עד היום עיוורים.

ללואי ברייל עדיין לא מלאו חמש-עשרה שנה, כשפיתח את האלף-בית שלו, העשוי נקודות מוגבהות, הנקרא בקצות האצבעות ומאפשר לעיוורים לקרוא ולכתוב. כשברייל נולד ב- 1809, נפוליאון עדיין שלט בצרפת ומלחמה השתוללה בכל רחבי אירופה. אביו של ברייל עסק ביצור אוכפים ורתמות סוסים, בכפר השקט קופוורה שבצרפת. כילד, לואי ברייל נהנה לשחק בין שאריות העץ והעור שבסדנת אביו, אך כשהיה בן שלוש קרתה לו תאונה בסדנא, שהותירה אותו עיוור לכל חייו. הזרעים לגדולתו של ברייל נזרעו בשלב מוקדם בחייו. מקורה של היכולת האינטלקטואלית והרוחנית הדרושה להישג שכזה טמונה בעיקר בזרם הבלתי פוסק של חיבה ועידוד שקיבל ממשפחתו. כשבגר, חיבת משפחתו הקרובה, והעניין שגילה בו כומר הכפר, עזרו לו לחזק את מבטחו באנשים ואת אמונתו ברצונו של האל. שני קווי אופי אלה עזרו לו מאד בשנים שאחר כך, כשתסכול וייאוש איימו להרוס את אופיו שהיה עליז בדרך כלל.על ידי שימוש בזיכרון בלבד, הצליח לואי ברייל לקבל את הציונים הגבוהים ביותר בבית הספר בכפר. כבר כשהיה בן עשר, נרשם ל"מכון המלכותי לצעירים עיוורים" שבפריס.במשך כל השנים, ביוגרפים והיסטוריונים לא פסקו מלהצביע על הנסיבות המופלאות סביב המצאתו של ברייל, במבט לאחור, הקשיים שעמדו מולו - פוליטית, חברתית ופיזית - היו בלתי אפשריים כמעט. למרות זאת, בגיל חמש-עשרה בלבד, הצליח הצעיר לפתח שיטת קרוא וכתוב שהעיוורים משתמשים בה עד היום. ללא כשרונו והקרבתו של הצעיר הצרפתי היקר, יכול להיות שלא הייתה לעיוורים העצמאות האינטלקטואלית ממנה הם נהנים היום, כמילותיה של הלן קלר: "לולא שיטת ברייל לקריאה וכתיבה, היה עולמם של העיוורים זנוח, גרוע יותר אפילו מעולמם של הרואים ללא ספריהם...לולא כתב ברייל... החכמה הייתה נסתרת מפנינו".

עיבוד ההצגה נאמן לסיפור האמתי של לואי ברייל, ויוצר הזדהות עם הגיבור - ילד שהצליח ליצור ולהשפיע, למרות כל המכשולים בתקופתו. אור, צלליות, חול, אש, נייר וחפצים, בשילוב מוסיקה מקורית, נשזרים יחדיו לסיפור מרתק ומרגש המתייחס לנושא החריג והשונה בחברה. ילדיי ואני היינו מרותקים לכל אורך ההצגה ואני הייתי מלאת התפעלות מהדרך הנפלאה והיצרתית של היוצרת להעביר באמצעים כל כך פשוטים כמו צל , אור , אש, נייר את הקשיים של ילד עיוור ולהעביר לצופים הצעירים והמבוגרים את מה שמתחולל בליבו של לואי ברייל הילד בדרך כל כך מרגשת ועוצמתית.

מגיל 6 – 12 ולכל המשפחה

למידע נוסף והזמנות:

02-5618514 שלוחות - אלה 113 / עטרה 111 / 050-3352525

train@traintheater.co.il

bottom of page