top of page
  • אושרת אביחצירה פרזם Oshrat Avi

'השאלות של לאונרדו'

השנה מציינים ברחבי העולם 500 שנה לפטירתו של לאונרדו דה וינצ'י הנחשב לאחד מגדולי האומנים והממצאים בכל הזמנים. איש האשכולות הסקרן והמוכשר מימי הרנסנאס שהפליא לשאול שאלות, להתבונן, לחקור, לגלות ולתכנן המצאות שהקדימו את זמנו. האומן שיצר את המונה ליזה או בשמה המקצועי לה ג'וקונדה הנחשבת ליצירת האומנות החשובה בעולם כמו גם את הסעודה האחרונה המפורסמת מצא קשר ישיר בין האומנות , הטבע והמדע. גם בירושלים מצטרפים לחגיגה העולמית ובמוזיאון המדע יצרו תערוכה ייחודית ונרחבת המומלצת לכל המשפחה שפותחה, נאצרה, והופקה במוזיאון במסגרת העבודה על התערוכה ביקר צוות המוזיאון באתרים בהם חי יצר ופעל לאונרדו דה וינצ'י באיטליה וצרפת. במוקד התערוכה עומדת סקרנותו חובקת העולם של לאונרדו, הנחשב בעיני רבים ל 'אדם הסקרן בעולם'. דפוס חשיבתו של לאונרדו רב האומן מאז ילדותו ועד בגרותו שילבה תמיד עקרונות מנחים לשאול – להתבונן – ולרשום.

ביום שישי בפתיחה החגיגית לתערוכה הנפלאה 'השאלות של לאונרדו' הקדישו מנהלי המוזיאון את התערוכה למייסד והמנהל הראשון של מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, פרופ' פיטר הילמן שהיה מדען, איש רנסנס רחב אופקים, ששאל שאלות רבות ואשר רוחו עיצבה את מוזיאון המדע ושורה בו עד עצם היום הזה. בתערוכה, למעלה מ-40 מוצגים ומיצגים שונים, רבים מהם אינטראקטיביים ומזמינים את המבקרים לשאול שאלות, להתנסות בהם ולהיות ב'נעליו' של לאונרדו. נראות התערוכה מבחינה ויזואלית וגרפית מעודדת שאילת שאלות ומשלבת בעיצובה את רישומיו האייקוניים של לאונרדו. קשת רחבה ומגוונת של נושאים מוצגים בה: אנטומיה וגוף האדם, בוטניקה וגאולוגיה, תעופה, מכניקה, אופטיקה ורישום הפרוסים על פני ארבעה אזורים ברחבי המוזיאון.

התערוכה מזמינה את הילדים כמו גם את המבוגרים לשאול שאלות, להתבונן ולגלות וזה סוד הקסם. במהלך הביקור בתערוכה ילדיי ואני הגענו לאזור "אנלוגיות בטבע" בו מוצגות שאלות שחקר לאונרדו דה-וינצ'י בנושא מערבולות, לב האדם, תעופת אדם, ציפורים ועוד. הילדים שיחקו במכונות ולמדו בדרך חווייתית.

שירה לומדת על מערבולות הדם במוזיאון המדע. צילום:אושרת אביחצירה פרזם

שירה ואופיר מוזיאון המדע צילום:אושרת אביחצירה פרזם

באזור "יסודות המכונה" ניתן דגש על תחום המכאניקה וזאת באמצעות מוצגים אינטראקטיביים המזמינים להתנסות ולשתף פעולה ומדגימים רכיבים בסיסיים כגון ברגים, גלגלי שיניים וגלגלי תנופה ומכונות הרמה מרשימות המותאמות לכל המשפחה. הילדים התנסו בהפעלת המכונות ושמחו לגלות שהן עובדות.

אופיר במוזיאון המדע צילום:אושרת אביחצירה פרזם

לאונרדו היה ידוע גם כמפיק מופעים מפעימים ששילבו אמצעים מכניים ומכונות מוזיקליות. בהדגמה, כשברקע תפאורה בהשראת הרנסנס מוצגות מבחר מכונות תיאטרליות שנבנו בהשראת שרטוטיו של לאונרדו – בורג אוויר, ציפורים על חוט, תוף, פעמון והפתעה - במהלך ההדגמה המדריכה הזמינה מתנדבים מהקהל שליוו אותה בהפעלה ובהסבר על המכונות וייצרו יחד מופע תיאטרון בהשראת לאונרדו. הילדים שהשתתפו שמחו לקחת חלק במופע הייחודי והקהל שצפה היה מרותק לרעיונות וההמצאות פרי דמיונו של דה וינצ'י.

תיאטרון ליאונרדו דה וינצ'י במוזיאון המדע. צילום:אושרת אביחצירה פרזם

סדנת בנייה –מכונה 'מעופפת'

ליאונרדו הביט לשמיים, חלם על מכונות מעופפות ותכנן מאות דגמים של מכונות כאלו בסדנת הבנייה ילדיי בנו מכונה 'מעופפת' קטנה שאותה הם שגרו לאוויר בשמחה ( הסדנא מגיל 5+).

שירה בונה מכונת תעופה צילום:אושרת אביחצירה פרזם

אופיר ושירה מעיפים את מכשיר התעופה. צילום:אושרת אביחצירה פרזם

לסיום צפינו בהופעת אמן קרקס - "האדם הוויטרובי"

כיצד ניתן לרבע את המעגל?! בהשראת איורו של לאונרדו דה וינצ'י, האדם הוויטרובי, אמן אומנויות הקרקס והיוצר, אמיר נר גאון, יופיע במהלך הקיץ במוזיאון במופע מקור מלהיב ומרתק. אקרובטיקה עוצרת נשימה בעזרת חישוק מתכת ענק – סירוויל - בו הוא יתגלגל, יסתובב, יסתחרר, יתאזן והכל תוך כדי תנועה וירטואוזית ומהירה בה יפגין את יכולותיו המדהימות של הגוף האנושי. מתאים לכל המשפחה ו'יתגלגל' מתוך חללי המוזיאון אל עבר רחבת וואהל בחצר גן המדע.

(משך המופע: 15 דק').

אמיר נר גאון הוא אמן יוצר ובמאי בתחומי הבמה השונים. יצירתו משלבת את אומנויות הקרקס בהם התמחה ב-12 השנים האחרונות. בוגר בית הספר לקרקס "סנדסיאל". מופיע, יוצר ומביים עשרות הופעות בארץ ובעולם. אמיר הוא פיינליסט העונה האחרונה של ישראל גוט טאלנט 2019, מופיע עם קבוצת "מיומנה לילדים" והופיע בתוכנית הטלוויזיה "הקברט הגדול מכולם" המשודרת במדינות רבות בעולם. אמנים מבצעים: אמיר נר גאון, ערן עבדי, שחר שמואלוב. הפקה: קרקס ריאקשן

מועדי המופע: יולי - ימי שלישי ושבת; אוגוסט – מדי יום.

אמיר נר במופע במוזיאון המדע. צילום:אושרת אביחצירה פרזם

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים

שדרת המוזיאונים 3 גבעת רם

טל 02-654488 www.event.mada.org.il

שעות פתיחה במהלך הקיץ:

יולי: ראשון-סגור, שני עד חמישי 18:00-10:00, שישי 14:00-10:00, שבת 17:00-10:00

אוגוסט: ראשון עד חמישי 19:00-10:00 שישי 14:00-10:00 שבת 17:00-10:00

bottom of page