top of page
  • אושרת אביחצירה פרזם Oshrat Avi

שפת התכשיט

מוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים פתח אמש תערוכה מרתקת ויצירתית "שפת התכשיט" המציגה על ציר זמן של כאלף שנים דיאלוג בין תרבות, דת, עבר והווה. בתערוכה מוצגות עבודות צורפות ייחודיות המיוחסות לשלוש הדתות המונותיאיסטיות הבולטות בירושלים: אסלאם, יהדות ונצרות. מוקד נוסף של התערוכה הוא הצורפות בת זמננו. 45 צורפים ישראלים יצרו במיוחד לתערוכה תכשיטים בהשראת תכשיטים מאוסף הצורפות האסלאמי הנדיר של המוזיאון. ויצרו עבודות מרגשות ונפלאות ברעיון וביופי של התוצר הסופי אך חשוב מאוד לקחת הדרכה או לקרוא את החוברת המצורפת כי רק אחרי שמבינים את המשמעות מאחורי היצירות העכשווית התמונה מתחדדת והרעיון מאחורי העבודה באה לידי ביטוי. אוצרת התערוכה: ד"ר איריס פישוף.

בחלקה הראשון של התערוכה מוצגות עבודות צורפות המיוחסות לשלוש הדתות המונותאיסטיות ושנועדו לצורכי פולחן או לשימוש טקסי. המגוון מאפשר מבט רחב על השפה האמנותית, החומרים והטכניקות בהם השתמשו הצורפים השונים:

בפרק האסלאמי מוצג אוסף הצורפות הנדיר של המוזיאון הכולל תכשיטים וחפצי צורפות שנוצרו במהלך למעלה מאלף שנים. בין המוצגים מספר פריטים ממטמון הררי, מטמון נדיר ויקר של כלי כסף מהמאה ה- 11 , 12 שהוחבאו מסיבה לא ברורה בכד גדול במערה באיראן ונשתמרו במצב מעולה.

בפרק של הנצרות מוצגים לראשונה לציבור אוסף של כלי כסף וזהב קדושים בני מאות שנים מאוסף המסדר הפרנציסקני בירושלים. חפצים אלו שנוצרו לצורכי פולחן נוצרי הן מתנות של האומות הנוצריות השונות באירופה שנשלחו לפרנציסקנים על מנת לסייע להם בשמירת האתרים הקדושים לנצרות בארץ. בין המוצגים חפצים שנוצרו בספרד ובפורטוגל, בנאפולי ובסיציליה כמו גם באימפריה האוסטרו הונגרית מהמאה ה-16 ועד המאה ה-19.

בפרק של היהדות מוצגים מבחר תכשיטי קמעות יהודיים מארצות האסלאם המשקפים את סגנון התרבות בה חיו היהודים בארצות אלו תוך שהם מבטאים שפה דומה של אומנות עממית ששירתה את המאמינים היהודים והמוסלמים כאחד. לצד הקמעות יוצגו גם כלים טקסיים שהיו בשימוש יהודים באירופה כגון מנורת שבת, גביע לקידוש והדס בשמים באדיבות אוסף משפחת גרוס.


​​SMLXL


החלק השני של התערוכה עוסק בצורפות בת זמננו. 45 צורפים ישראלים יצרו בהזמנת המוזיאון עבודות צורפות ותכשיטים השואבות את השראתן מאוסף הצורפות האסלאמי של המוזיאון כשהם מתייחסים לחפץ ספציפי, מוטיב, היבט צורני או משמעות. העבודות שנוצרו פורצות את תחום הצורפות המסורתית לטובת עיסוק בתכנים הנוגעים בזמן ובמקום בו אנו חיים. עבודות הצורפות החדשות יוצגו לצד מקור השראתן מאוסף המוזיאון, מפגש היוצר דו שיח מסקרן בין עבר והווה, מסורת ושינוי. אהבתי מאוד את העבודות בהשראת החרוזים. במספר 6 רואים ענק ממרוקו, עמק הדרע מסוף המאה ה-19 העשוי מכסף, אבני ענבר, זכוכית,אמייל ואלמוגים. בהשראתו מירה רהט יצרה תכשיט לצוואר "מה הבעיה" העשוי מפח של קופסאות שימורים, חוטי חשמל, אריגי טריקו חלקי מחשבים פקקים וברגים שתי המחרוזות מספרות על מקומות, תקופות ומסעות פיזיים ורגשיים הטמונים בחומרים. למטה רואים חרוזים מאיראן מחרסינה מסוף המאה ה-12 בהשראתם ורד בבאי יצרה מחידודי עפרונות ודבק את הגרסה שהלה שדומה בצורה אך שונה בתכלית בחומר ובעמידות.

עבודה נפלאה נוספת בעיניי של עמית שור "שפה כחרוז" חרוזי כסף מעוטרים בקליגרפיה מוסלמית ומטפחת משי. שקיפות המטפחת מרמזת לרעלה ומתריסה במשחק הגלוי והנסתר.

דגנית שטרן-שוקן וקובי רוט שיצרו בהשראת בובות תיאטרון הצלליות התורכי המוצגות במוזיאון, ארבע דמויות של שני צמדים המייצגים קונפליקט. הדגש בעבודתם הוא על ההיבט האנושי של הדמויות, באהבת אדם ובתרבויות שמדברות זו עם זו.

ריל גרינפלד יצרה תכשיט פוריות מודרני, תליון כקופסת פלסטיק שבתוכה גלולות למניעת הריון בהשראת תכשיט פוריות ברברי ממרוקו מהמאה ה 19.

עבודה נפלאה ברעיון ובאסתטיקה שלה בעיניי היא של רמי טריף שיצר 50 סיכות דש גבריות עם גלעין זית עשוי כסף בצורות שונות. עבודתו מבקשת להאיר את התפיסה הפטריארכלית המשתנה של הגבר הערבי החדש.

בחלקה השלישי של התערוכה מוצגים תכשיטיה של הזמרת המנוחה עפרה חזה. אלו תכשיטים מסורתיים של יהדות תימן שיצר במיוחד עבורה הצורף בן ציון דוד. האחרון דור שמיני לצורפים מנג'רן שבצפון תימן שלמד את המלאכה בילדותו מאביו ולקח על עצמו כשליחות לשמר את רז הצורפות התימנית.

עוד מוצגים בתערוכה תכשיטים שיצרו הצורפים הבדואים חסיין אעווד ובנו מנסור בני שבט הג'באליה השוכן למרגלות מנזר סנטה קתרינה בחצי האי סיני. התופעה של צורפים בני שבט זה היא בבחינת יוצא דופן שכן תכשיטי בדואים בסיני הובאו לרוב מחצי האי ערב בידי עולי רגל ששבו ממכה. תכשיטיהם של השניים מוצגים באדיבות אוסף פרטי.

טלפון: 02-5661291

www.islamicart.co.il

שעות פעילות המוזיאון:

שני – רביעי : 10:00- 15:00

חמישי: 10:00- 19:00

שישי – שבת: 10:00 – 14:00

bottom of page