top of page
  • אושרת אביחצירה פרזם Oshrat Avi

פלסטיקולוגי

במוזיאון המדע בירושלים מתקיימת בימים אלה של חופשת הפסח פעילות מרתקת, ומהנה לכל המשפחה בנושא הפלסטיק. החומר שמקיף את חיינו באין ספור שימושים והפך לחלק בלתי נפרד מעולמינו מגיע למוזיאון המדע במטרה להעלות את המודעות ליתרונות ולחסרונות הטמונים בפלסטיק. כבר בכניסה למתחם המוזיאון מייצב מרהיב התלוי על התקרה של כ-60 מדוזות עשויות פסולת פלסטיק פרי יצירה של קבוצת האמנים "פוגארה". הפעילות הראשונה של ילדיי הייתה בסדנת הבנייה "סיפורה של שקית" בה הכנו בעזרת שקיות פלסטיק ממוחזרות שגוהצו במכבש מיוחד ארנק.

פלסטיקולוגי במוזיאון המדע. צילום:אושרת אביחצירה פרזם

לאחר מכן בחצר המוזיאון צפינו בהצגה המקסימה "פלסטיקטיבה" בכפר דייגים קטן חיה לה דייגת עם אביה, יום-יום הייתה יוצאת לדוג . על סירתה הקטנה הייתה בוהה בשקיעה, אבל דגי זהב לא ממש הייתה משיגה. ביום שמשי אחד מגיע לשמחתה גל גדול ונושא אותה לאי מסתורי עשוי כולו פלסטיק .היא מסיירת על האי ופוגשת חיות יצירתיות הנותנות לה רעיונות לעולם בו כול שקית מכילה בתוכה תגלית. הפקת מקור של מוזיאון המדע ירושלים עם היוצרת ענת בוסק המוכשרת שייצרה עולם יצירתי, עשיר ומרהיב שכולו מפלסטיק. הילדים היו מהופנטים מהתגלית החדשה בכל חלק מהתפאורה הנפלאה בהצגה שכולה מפלסטיק.

בהמשך נכנסנו להדגמה מדעית מיוחדת - "פוליפלסטיק" – בה הסבירו והדגימו על מקורות הפלסטיק, תהליכי הייצור שלו, כיצד מאותו חומר ניתן לייצר כל כך הרבה מוצרים שונים. וכמובן על בעיית המחזור של הפלסטיק שדורש מאתנו לחסוך כמה שאפשר את השימושים בפלסטיק. הגילוי הכי מרתק בעיניי היה על הקלקר שכידוע מהווה מפגע סביבתי בשל גודלו ואי יכולתו להתפרק בטבע. לראשונה בחיי גיליתי שסוג של אצטון ממיס את הקלקר ותוך שניות בודדות חתיכה גדולה הפכה לגוש קטן ומצומצם של פלסטיק.

ראינו תערוכה מרגשת ויפיפייה" אפריקה גול" המציגה כ-60 כדורי רגל שהכינו ילדים באפריקה מפסולת מקומית בהיעדר אמצעים חלופיים. התערוכה מציגה את פעילותה של עמותת AfricaGoal, אשר בחרה בספורט הפופולרי בעולם – כדורגל, כאמצעי לחולל שינוי של העלאת מוּדעוּת האוכלוסיה במדינות מזרח אפריקה ודרומהּ לנגיף HIV, במציאוּת המורכבת באזורים אלה. דרך הרגליים ובאמצעות הלב.

כחלק מהמיזם המְבַטֵּא ערבוּת הדדית במלוא מובן המילה, מתמקדים חברי העמותה גם בַּפָּן המעשי של משחק הכדורגל. במהלך המסע הם מחליפים עם התושבים כדורי רגל שיוצרו מחומרים מקומיים בכדורי רגל "מערביים" ואיכותיים. הכדורים המקומיים מיוצרים בעבודת-יד בעיקר על-ידי ילדים, ממִגוון חומרים המצויים בסביבה דוגמת חוטים, צמר, שקיות פלסטיק, גומי טבעי, עלי בננה ועוד. כל כדור מיוצר באזור שונה, לפי החומרים הזמינים באותו אזור ובטכנולוגיות שוֹנוֹת. יצירת הכדורים מבטאת את החדשנוּת והיצירתיוּת הַרַבָּה של הילדים בבריאת יש מֵאַיִן לצד תשוקתם לשחק את המשחק האהוב בכל דרך, ומעידה על עוצמת החיבור בין הקהילה לסביבתה הטבעית כמו גם על שינוי בהרגלי צריכת פלסטיק שבאים לידי ביטוי ביצור כדורי הרגל המקומיים.

וסיימנו את הביקור בסרט תלת ממד חדש. "מסע אל החלל". סרט מרהיב ומרגש בכל גיל בעיקר לאור התקופה האחרונה בה זכינו לעקוב בהתרגשות וציפייה במסעה ההיסטורי של החללית הישראלית "בראשית" . הסרט הכולל צילומי פנים וחוץ ממסעות רכבי חלל שונים, ממשימות חלל לתיקון טלסקופ "האבל", ומראות מרשימים של כדור הארץ מהחלל שנחשפים לראשונה וכל זה מתוך נקודת מבט אישית של שני האסטרונאוטים של נאסא, כריס פרגוסון וסרינה אונון (אסטרונאוטית צעירה שנבחרה למשימות חלל עתידיות). הסרט נותן נקודת מבט על הישגי האדם בכיבוש החלל עד כה, משימות עכשוויות והתכניות לעתיד. היינו מרותקים למסך התוכן המרתק והמסקרן בשילוב עם טכנולוגיית התלת ממד ייצרו חוויה בלתי נשכחת לנו המבוגרים ועוד יותר לילדים.

(לגילאי 5+ בדיבוב לעברית. משך הסרט: כ- 30 דק'. בתשלום נוסף של 10 ₪ מעל גיל שנתיים)

מתי? פסח 8-27.4.2019

מחיר 45 ₪ (מתחת לגיל 5 - חינם) / כרטיס משפחתי 160 ₪, סרט בתלת ממד ב10 ₪

מחיר בתקופה 20-27.4.2019: יחיד 60 ₪ (מתחת לגיל 5 – חינם)/ כרטיס משפחתי 220 ₪

שעות פתיחה מיוחדות בחופשת פסח:

חוה"מ פסח, ימים א' – ד' 21-24.4.19, 10:00 – 18:00

ערב חג וחג פסח שני, יום ה'- ו' 25-26.4.19, 10:00 – 14:00

אסרו חג, יום שבת, 27.4.19 10:00 – 17:00

כתובת: שדרת המוזיאונים 3, גבעת רם ירושלים | 02-6544888 | www.mada.org.il

bottom of page