top of page
  • אושרת אביחצירה פרזם

עכו חו"ל זה כאן

עכו עיר רב תרבותית מרתקת המראה כיצד יהודים וערביים יכולים לחיות יחד זה לצד זה בשיתוף, מציגה שילוב של עבר והווה ,מזרח ומערב. ביחד עם המורשת ההיסטורית והמרתקת של עכו הפכה אותה למקום מפגש ייחודי של אמונות ודתות. אתריה הקדושים של העיר מהווים מוקד משיכה תיירותי לעיר, רצועת החוף היפה עם נמל הדייגים הקסום מושך לעיר מבקרים רבים. בסיור שנערך לכתבי תיירות אותו יזמו אוצרות הגליל יחד עם מלון רות רימונים חוף הדקלים ביקרנו במספר אתרים בעיר

. התחנה הראשונה הייתה הגנים הבהאיים. לא רבים מכירים את הגנים היפיפיים והמטופחים שמומלץ מאוד להגיע ולראות את יופי הפריחה והגנים הציוריים שמושפעים

מהגנים של פרס העתיקה. לרוב, שאומרים לישראלים גני באהיים התמונה הראשונה עולה מחיפה, שם הגנים הפכו לשם דבר, אז לידיעתכם גם בעכו יש וכדאי לכם להגיע אליה וליהנות מהגנים שיש בה הם פשוט קסומים.

שבילים משורטטים, שיחים מטופחים, מזרקה ומבני אבן בעלי קו נקי. הדרך הלבנה מובילה מן הכניסה לאורך הגן ועד מקדש הבהא-אללה: המקום הקדוש ביותר למאמיני הדת הבהאית עלי אדמות. תודו שהופתעתם.

בכניסה לגן תמצאו לוחות ובהם הסבר בכמה שפות. מאבטחי הגן יקבלו אתכם בנעימות חכמה ויסבירו לכם את שתבקשו לדעת. ניכר שהם נבחרו בקפידה וחשים חלק מן המקום. תענוג. בקשו מהם את דפי ההסבר שילוו אתכם בביקור.

הדת הבהאית היא הצעירה מבין דתות העולם (1844) ומונה כחמישה מיליון מאמינים ברחבי העולם. עיקרי האמונה שלה הם אחדות ואמונה באל אחד. היא מתנגדת לדעות קדומות ודוגלת בשוויון בין המינים, ביטול פערים בין עוני לעושר, חינוך חובה לכל, וכן בזכותו ואחריותו של כל אדם לחפש באופן עצמאי אחר האמת. הבהאים מאמינים בקיום ההתאמה בין דת להיגיון ובהרמוניה בין דת למדע. אמן.

מייסד הדת הבהאית הוא מירזה חוסיין עלי (1817-1892) שנודע בתואר בהא-אללה (זוהר האל). איך התגלגל לעכו תוכלו ללמוד בביקורכם במקום, אבל בשורה התחתונה, הבהא-אללה חי כאן באחרית ימיו ועם פטירתו נקבר במבנה קטן שהפך למקדש. עיצוב הגן מדגיש אחדות בין מזרח (גן פרסי) למערב (סגנון הפסלים שבמקום) ובין ניגודים שבטבע המיוצגים על ידי צבעי הפרחים החזקים (ירוק מול אדום בוהק, למשל). בסמוך למקדש מתחלפות אבני השביל והופכות לחלוקי נחל קטנטנים.

הביקורים בפנים המקדש הם קצרים ונערכים בקבוצות בנות עד 20-15 מבקרים. בכניסה יחכה לכם מדריך. המדריכה שלנו, נפאלית יפה, מלאכית, לוחשת לנו כמה מילות הסבר באנגלית ומבקשת שנחלוץ נעליים, נשתיק טלפונים ולא נצלם. ליד חדר קבורתו של הבהא-אללה יש להציץ לרגע ולצאת.

ביציאה מהגן מבסס המאבטח את התרגשותנו: "המקום הזה הוא חתיכת אוצר שמקשר בין כל שלוש הדתות". לנו ברור שנחשפנו לאתר בקנה מידה עולמי - שנחבא לו שתי אצבעות מהבית.

כניסה חינם. פתוח כל יום בין 09:00 ל- 16:00. המקדש עצמו פתוח בימים ו' עד ב' בין 09:00 ל- 12:00. שירותים מסודרים במקום. לפרטים 04-8313131 .

התחנה השנייה בסיור הייתה למוזיאון אוצרות בחומה

כמו כספת משוריינות, ואולי כמו כפות ידיו המסוקסות של לוחם צלבני, סוגרות חומות העיר העתיקה בעכו על סמטאותיה ועל סודותיה. ואולם, אחד האוצרות הנחבאים מן העין, אולם פתוחים לביקור ייחשף בפניך, המבקר אמיץ הלב, אם תהין לעבור בעד הפתח בחומה, לטפס על כמה מדרגות ולרדת בכמה אחרות.

בסופו של דבר תמצא את עצמך עומד בפתחו של מוזיאון "אוצרות בחומה", הממוקם בלב החומה המזרחית של עכו העתיקה. המבנה ההיסטורי הזה שימש בעבר את חיילי המשמר העותומנים. גם ביום קיץ לוהט קריר כאן, בצל קירות החומה העבה. אולם כאן, במראה חלל האולמות המקומרים עתיק היומין אינה מסתיימת ההפתעה. היא רק מתחילה.

זוהי הפתעה ממראה החפצים היום-יומיים ששימשו את כל מי שגר בארץ ישראל בכלל ובעכו בפרט בתקופה שבין שלהי המאה ה- 19 והחצי הראשון של המאה ה- 20. אוספים נדירים ששופכים אור על אורחות החיים של תושבי העיר הזאת ואולי גם שלך, האורח, אם הספקת לצבור כמה עשרות שנות חיים לפחות.

בין הקירות המפרידים ומפלחים את האולם הענק לחללים, תגלה את ילדותך, או אולי ילדותם של הוריך והורי-הוריך בארץ ישראל. רהיטים של פעם, כלי עבודה, תנורי חימום ישנים, מכונות כביסה של פעם, מכשירי חשמל וכלי בישול, מיטות וצעצועים, ספרים ומה לא... לצידם שוחזרו חנויות של בעלי מלאכה שכל מי שחי כאן, בארץ ישראל, נזקק לשירותיהם: סנדלר, נפח, נגר, איש-איש וכלי מלאכתו, איש-איש, וסביבת העבודה הטבעית שלו.

המוזיאון המקסים הזה סוחט קריאות התפעלות ועניין מילדים המגיעים למקום עם מוריהם וגם מגמלאים המגיעים לביקור קבוצתי בחופשתם. במוזיאון ישנן גם תערוכות מתחלפות כמו למשל זו הפורסת את ימי הזוהר של תעשיית הקרמיקה בישראל. תערוכה אחרת היא תערוכת אוספים של מפיות, זהבים ובולים, ועוד אחת – של קופסאות הקרן הקיימת לישראל.

המוזיאון המיוחד הזה פתוח 7 ימים בשבוע ומחיר הכניסה לביקור בו סמלי, אם כי הכסף הנאסף מהאורחים משמש להגדלה בלתי פוסקת של המוצגים במקום.

פתוח בכל יום בין השעות 10:00 ל 17:00, שישי וערבי חג 10:00-15:00.

ניתן לקיים במקום סיור מומחז הכולל שחקן, שמפתיע את הקהל בדמויות שונות,

בשיתוף הקהל ובחן רב בתוספת תשלום.

מכבדים תשלום בשיק או במזומן, לפרטים נוספים: 077-9964404 ובאתר אוצרות הגליל.

לפני היציאה מהמוזיאון פגשנו בראובן פילו, ירושלמי מנכ"ל חברת MORE - חברת תיירות בוטיק המתמחה בשיווק, יעוץ ופיתוח תיירות קולינרית, הסעדה, אטרקציות וסיורי אוכל. רבים מכם בטח מכירים את "יאללה באסטה" מירושלים בשוק מחנה יהודה המפורסם, תל אביב משוק הכרמל והפישפשים וגם בשוק בעכו

כרטיס הטעימות של יאללה באסטה בעכו הוא פתרון טעים ומושלם עבור מי שרוצה ליהנות מכל השפע שיש לעכו העתיקה להציע.

כל הדוכנים נבחרו בקפידה והסיור העצמאי תוכנן באופן כזה שיאפשר לכם ליהנות מהאווירה והקסם שבמקום, מבלי לפספס את כל המאכלים המיוחדים שאפשר למצוא באזור השוק והנמל של עכו העתיקה. לאחר הזמנת הכרטיס תקבלו את כתובת נקודת האיסוף שלו, ותוכלו להגיע ביום המועדף עליכם, להסתובב בקצב שלכם ולאכול מכל הטוב שיש בעכו העתיקה. הכרטיס כולל סיור קולי שיחשוף בפניכם את הסיפורים של השוק עתיק היומין (מומלץ להביא אוזניות)

אנחנו ביקרנו בקוקושקה בתוך הבזאר התורכי בעיר העתיקה, יצא לי לבקר בפינה הקטנה והקסומה המעוצבת באריכים יפים בלב השוק פעמיים, הפעם הראשונה בקיץ לפני שלוש שנים באחד מימי השישי נפגשנו שם עם זוג חברים מאזור כרמיאל, שתינו מהבירה המקומית צ'יפס מטובל תוצרת הבית וגולת הכותרת בריבוניות קטנות בציפוי פריך טעים להפליא, גם בסיור הפעם טעמנו מהבירה המצוינת וקבלנו טעימות מהבורבוניות הטעימות. בעלי המקום גיל ושירה רודיטי זוג תל אביבים לשעבר שהתאהבו בגליל ובחרו להגשים את חלום העסק בעכו היפה.

קוקושקה הבזאר הטורקי בעכו העתיקה 04-9019758

התחנה הבאה הייתה בנמל הדייגים המקסים באלמרסא מטבח מקומי פרי יצירתו של השף עלאא מוסא ושותפו מרואן. השניים הם יזמים צעירים, חובבי דגים, שהגיעו לעיר והחליטו לפתוח כאן מסעדה. בו טעמנו מנות דגים מובחרות.

ELMARSA

נמל הדייגים בעכו העתיקה

04-9019281

מידע נוסף על מקומות נוספים: באתר עכו העתיקה

אתר: http://www.oldakko.co.il/category/כרטיס-טעימות

לפרטים: 076-5398000 / contact@yallabasta.co.il

לגבי לוח הזמינות בעמוד: אנא סמנו שזמין כל ימות השבוע

בתום הסיור בשוק ובנמל הגענו למלון רות רימונים חוף התמרים למסיבת עיתונאים בו הציגו בפנינו את החידושים במלון וערכו לכבודנו ארוחת צהריים טעימה עם מבחר דגים ,בשר וקינוחים .

מלון רימונים חוף התמרים:

מלון רימונים חוף התמרים, ממוקם באחת מרצועות החוף היפות ביותר בארץ, בסמוך לחומות העיר העתיקה של עכו ובקרבת האטרקציות המרכזיות של הגליל המערבי. השילוב בין מלון נעים ומאובזר וסביבה מלאת אטרקציות מבטיח נופש משפחתי או זוגי מלא בעניין והנאה. במלון רימונים חוף התמרים שליד עכו 125 חדרים נעימים ומאובזרים ושלושה מתחמי בילוי – קאנטרי קלאב, מלון ומרכז כנסים. חדרי המלון פונים כולם אל הים ומעניקים נוף מדהים לעיר העתיקה של עכו או למפרץ חיפה. החדרים מצוידים בטלוויזיות LCD, מיני מקרר, ערכת קפה ועוד.

אטרקציות תיירותיות בקרבת המלון:

מלון רימונים חוף התמרים שוכן בלב אזור תיירותי, מהיפים בארץ, ובקרבת אטרקציות תיירותיות רבות, חלקן במרחק הליכה מהמלון וחלקן במרחק נסיעה קצרה ביותר, ביניהן: העיר העתיקה של עכו על שווקיה והמוזיאונים שלה במרחק של 2.5 ק"מ, ראש הנקרה והנקרות המפורסמות במרחק של 20 ק"מ, המקדש הבהאי מרוחק כ-4 ק"מ, מנהרת הטמפלרים במרחק של 3.2 ק"מ והפארק האתגרי החדש הנמצא במרחק של 2.8 ק"מ.

קרבתם של האטרקציות התיירותיות מעניקה נופך נוסף לחופשה ומאפשרת למשפחה או לזוג המגיעים לנופש במלון לשלב את חופשתם עם סיור וטיול במקומות תיירותיים מיוחדים.

אחרי ארוחת הצהריים הגענו לחמאם גטאס חמאם טורקי בתוך מבנה אבן אותנטי ועשיר ממש חלום שהפך למציאות "זה חלום ילדות שמימשתי כנגד כל הסיכויים", מספר בחיוך אמיל גאטאס, בעלי גטאס – חמאם טורקי' בעיר העתיקה בעכו. "בהתחלה כולם צחקו על הרעיון – היום הם צוחקים על עצמם".

חמאם גטאס נפתח לאחר שנים של עבודה מאומצת. כעת אפשר לומר שהמאמץ השתלם: כבר מרגע הכניסה למתחם החמאם (מאחורי 'אורי-בורי' - לא תוכלו להחמיץ את השילוט) תרגישו שהגעתם למקום אחר. זמן אחר. בלובי תפגשו באמיל או ביאנוס, בנו, שותף פעיל בניהול ובתפעול (כך גם אשתו של אמיל ובנים נוספים). מרגע זה אתם נתונים לחסדי הגאטאסים. אשריכם.

המגיעים אל החמאם עומדים בפני חוויה אדירה שכנראה אין מלים לתארה. אם ננסה, מדובר בשלוש-ארבע שעות של שכרון חושים בחלל לוהט וזורם: לאחר שיצאתם מן המלתחות המעוצבות לצלילי מוזיקה ערבית עדינה כשרק בד טורקי מסורתי מרפרף על אזור חלציכם, תפגשו ברזים מטורקיה, סאונה רטובה, סאונה יבשה ("על פי תקן אירופי. לא משהו שהיה בחמאמים של פעם. החלטנו להוסיף"), חדר טיפולים אישי ושיש לוהט החל מהרצפה, הספסלים ומיטות הטיפולים ועד 'בית אלנאר', הלא היא במת הטיפולים ("מצופה שיש גואטמלה הידוע ביכולותיו לשמר ולפלוט חום הבריא לגוף"). לאמיל חשוב לציין, כי הבנייה כולה כפופה לתקני הבטיחות ולתקני משרד הבריאות.

אין מה להגיד, מדובר בכיף מטורף. לבד עם בת או בן הזוג, כקבוצת בנות או כקבוצת בנים. מסיבת רווקות, מסיבת שחרור או סתם בונדינג בין חברים ומשפחה. המעסים או המעסות (לפי בקשתכם) הם חלק מהחוויה, אז תרפו קצת את הרסן ותנו לליפה ולקצף סבון שמן הזית המיוחד לרכך את בשרכם לקראת הצלפות ענפי החרוב.

לחמאם גטאס יש פוטנציאל אינסופי. זוהי חוויית חיים במקום בלתי רגיל – ולא פחות מכך – בקרב מארחים בלתי רגילים. אמיל: "אני מרגיש שהמקום פותח אנשים. מקרב. פתאום צעירים מקומיים יכולים לשבת ולשמוע מהוותיקים סיפורים על שנות ה-50. גם יהודים וערבים משוחחים ביניהם כאילו אין עולם בחוץ". החום של חמאם גטאס ממיס מחסומים ומרחיב נקבוביות ולב. עובדה.

המקום פעיל במשך כל השבוע (מומלץ להזמין מקומות שבוע מראש).

משך הפעילות שעתיים עד ארבע שעות.

מתאים לקהל דובר אנגלית.

מכבדים תשלום במזומן, שיק ואשראי.

לפרטים: 077-9964644.

את הסיור בעיר סיימנו עם טעם מתוק של עוד בביקור בגלידרייה הכי טעימה באזור אינדומלה ברחוב ההגנה שעל קו המים בעכו העתיקה, ניצבת בגאון מסעדת 'אורי

בורי'. ב-15 השנים האחרונות ביססה המסעדה את מעמדה במקום כמעט כמו אולמות האבירים או החומות שעצרו את נפוליאון.

לפני כשנה וחצי החליט אורי ירמיאס, הוא אורי בורי בכבודו ובעצמו – להוציא את הגלידה ממסעדתו ולשכן אותה בגלידריה עצמאית בסמוך: 'אינדומלה – גלידה מבית אורי בורי'. לפני כשנה פתח בהמשך הרחוב גם את מלון הבוטיק שלו. אימפריה.

הגלידריה אינה גדולה, אבל בעלת קו עיצובי נקי ומזמין במיוחד. סוג של נווה מדבר שצבעיו העדינים והמרעננים בולטים למרחוק. להבדיל ממרבית הגלידות האיטלקיות, הגלידות של 'אינדומלה' מתבססות אך ורק על חומרים כמו חלב, שמנת, יוגורט, פירות ותבלינים. אורי אינו רוצה להגדיר את סוג הגלידות שלו, אולם ההגדרה היחידה שאליה הוא מוכן להתחבר היא "גלידה ללא חומרים משמרים או אבקות. אנחנו מתבססים על חומרים של פעם ובאיכות גבוהה". אני טעמתי כדור אחד של גלידת תמרים נפלאה שכמוה לא יצא לי לטעום לפני, וטעם חלבה ואגוזים עשירה, הגלידה הנפלא מזכירה את הגלידות הידועות בטעמן המשובח באיטליה, ואני ממליצה גם לכם להכיר את המקום ולטעום גלידה מיוחדת ומשובחת.

לבד מגלידות ניתן ליהנות ב'אינדומלה' מכוס קפה טוב עם העוגיות המעולות המוצבות בצנצנות על הדלפק, מעשה ידיו של אבי, מנהל הגלידריה שהוכשר ב'אורי בורי' ומתמחה גם בקונדיטוריה ובקינוחים.

אורי מספר: "התחלנו עם הגלידה לפני 24 שנה כשפתחנו את המסעדה בנהריה. לדעתי שום מסעדה לא עשתה אז גלידה משלה. כעבור כתשע שנים עברנו לעכו. לאחרונה פתחנו את 'אינדומלה' – כדי שגם אלה שאינם נמנים על אורחי המסעדה יוכלו לטעום מהגלידות שלנו.

"את הטעמים אנחנו מפתחים לאורך השנים. למרות שרוב הלקוחות עדיין נצמדים לטעמים "הקלאסיים" - שוקו, וניל ותות – פיתחנו טעמים ישראליים כמו תמרים, חלבה, נענע או קינמון. כשהמאמינים הבהאים באים, למשל, הם מחפשים טעמי גלידה מסוימים ששמעם עובר מאחד לשני; בעיקר ורדים והל - טעמים מזרחיים שלא ימצאו בשום מקום אחר".

לפרטים: 077-9964526.

הסיור נערך בשיתוף עם מיזם "אוצרות הגליל".

מיזם אוצרות הגליל שהושק והחל לפעול באפריל 2013 הינו מיזם פילנתרופי בראשו עומדת רעיה שטראוס בן דרור שמטרתו להזניק את התיירות בגליל המערבי. המיזם מאגד תחתיו כ-430 מתיירני הגליל המערבי שנבדקו ונמצאו עומדים בסטנדרטים הגבוהים שנקבעו על פי קריטריונים של מצוינות, תחזוקה, ניקיון ושירותיות. המיזם מעניק לתיירנים ללא תשלום מטריה רחבה של שיווק, יחסי ציבור, קידום באמצעות אתר האינטרנט וקורסים מקצועיים בנושאי התיירות בשיתוף משרד התיירות.

בסקר שהוזמן על ידי מיזם אוצרות הגליל לרגל יריד התיירות IMTM 2016 ונערך באמצעות מכון המחקר גיאוקרטוגרפיה בחודש ינואר 2016 עולה כי:

1. חלה עלייה של 60% בשיעור החופשות בגליל המערבי בהשוואה לסקר פנימי שערך משרד התיירות ב2012.

2. המשמעות הכלכלית והכספית של עלייה זו - כ-120 מיליון שקלים הכנסה לעסקי הגליל המערבי.

3. 15% מקרב האוכלוסייה מודעים למיזם אוצרות הגליל.

לפרטים נוספים באתר אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il . 04-6358020.

info@ozrothagalil.org.il

bottom of page