top of page
  • Writer's pictureOshrat Avihsira Farzam

קולנוע יהודי כאן ועכשיו


פסטיבל הקולנוע הבינ"ל המתקיים כל שנה בחנוכה יצא לדרכו במוצ"ש הפסטיבל מציע לקהל חוויה קולנועית תרבותית עכשווית, והזדמנות נפלאה להיחשף לחיים היהודים המרתקים - בראי הקולנוע - מנקודות מבט שונות וייחודיות. התוכנית האמנותית של הפסטיבל כוללת מבחר משובח של סרטים העוסקים בשאלות של זהות יהודית, אמונה ואורח חיים, תרבות, היסטוריה, זיכרון, החיים העכשוויים בישראל ובגולה, השואה, והיחסים בין היהדות ובין דתות אחרות.

הקרנת סרט הבכורה בערב הפתיחה אליו הוזמנו שגרירים ממדינות רבות, אורחים ומכובדים היה הסרט "משחק המלכים", סרטו החדש והמדובר של הבמאי הגרמני פיליפ שטולצל. עיבוד קולנועי מרהיב ומרגש לספרו של שטפן צוויג "נובלת שחמט". השנה היא 1938 הנאצים צועדים ברחובות וינה. עורך הדין יוזף ברטוק מנסה להימלט עם רעייתו לארצות הברית, נעצר בידי הגסטאפו ונכלא בגפו במלון מהודר שהולאם בידי הכובשים. הוא מסרב לשתף פעולה עם הנאצים וניצב איתן בפני חוקריו, המנסים לחלץ ממנו מידע רגיש על לקוחותיו. הבדידות מאיימת על שפיותו וכמעט שוברת את רוחו, עד שברגע אחד של הפוגה מהבידוד הוא מצליח לגנוב ספר ישן על שחמט מהלך המשנה את המשך חייו אך הופך בהדרגה לאובססיה מסוכנת. סרט חשוב שעשוי טוב וגורם לצופה לרגעים מסוימים להיכנס לראש של הגיבור ולעבור את הזוועות שהוא עובר באותו חדר קטן.



בין הסרטים המשתתפים בתחרות הקולנוע הבינלאומי הקרינו את הסרט הנפלא "שרלוט" "Charlotte" סרט אנימציה יפהפה שהגיע מפסטיבל טורונטו האחרון, המתאר את סיפור חייה הקצרים של האמנית היהודייה - גרמניה שרלוטה סלומון, היא הצליחה להגשים את חלומה והתקבלה לאקדמיה לאומנות בברלין והספיקה ללמוד בה עד שסילקו אותה בשל מוצאה, היא בורחת לצרפת ומתגוררת בבית בפרובנס של חברת המשפחה בה היא מתאהבת ומציירת ללא הרף עד לסוף המר בו היא מסיימת את חייה באושוויץ שהיא רק בת 26 ובחודש החמישי להריונה. שרלוטה השאירה אחריה כ-1000 ציורים שהספיקה לצייר בתקופה האחרונה של חייה שיוצרים יומן ביוגרפי בציורים שלה ושל כל בני משפחתה, ברגעים היפים והקשים הרבים שהיו בחייה ובחייהם. הציורים ניצלו והצליחו להגיע לאביה ואשת אביה שהצליחו לשרוד את התקופה האפלה בהולנד שם הסתירו אותם אנשים טובים עד לתום המלחמה. את ציוריה הנפלאים ניתן לראות בימים אלה במוזיאון היהודי באמסטרדם. למרות שהסרט מדובב הוא קשה לצפייה בשל הנושאים הקשים שהסרט עוסק בהם והוא אינו מתאים לילדים צעירים.



לעומתו, הערב צפינו ביתי שירה ואני בהקרנת בכורה לגרסה המדובבת של יצירת האנימציה "איפה אנה פרנק", בבימוי יצרתי ונפלא של ארי פולמן. סרט דרמה מונפש לילדים, לנוער ולמשפחות, המבוסס על חייה של אנה פרנק בתקופת השואה. יצירת האנימציה, שהיא עיבוד קולנועי מרהיב לסיפורה הנודע של אנה פרנק פתח את פסטיבל הסרטים בירושלים בגרסתו האנגלית והלא מצונזרת וזכה לשבחים רבים בנוסף הסרט הנפלא הזה התקבל בתשואות בפסטיבל קאן. והיום הוא הוקרן לראשונה בעברית ובגרסה המיועדת לילדים מגיל 10 מה שהופך אותו לסרט חשוב ויפיפה לכל המשפחה.


לפני הקרנת הסרט הערב התקיים מפגש של ענת ריבלין עם במאי הסרט ארי פולמן ועם השחקנים ליר כץ ותובל שפיר על תהליך עבודת הדיבוב של הסרט. הם שיתפו שבעבודה על הסרט הם התבקשו לדבר בקולם ולא לשנות לקול ילדותי כי זו אנימציה, הם נדרשו להביא את עצמם לתפקיד הדיבוב וזה מה שגורם לגרסה בעברית להיות משכנעת. בין המדבבים הנוספים בסרט: נעמה שטרית, גילה אלמגור, דרור קרן, אפרת בן צור. הסרט הזה מהווה הזדמנות טובה וחשובה להראות לילדים ולבני הנוער שלנו סרט בנושא השואה בדרך שמותאמת אליהם ובכך תורמת לזיכרון השואה ולחיבור לתקופה ולסיפורים האישיים בה.





ב-2.12 יוקרן בהקרנת בכורה סרטה התיעודי של הבמאית שירלי צ'צ'יק והמפיקה אביגיל שפרבר, הסוד של רשב"י הנותן מבט פיוטי על הנשים הפוקדות את הר מירון במשך כל השנה. ראיתי את הסרט בהקרנה מוקדמת. הסרט ריגש אותי מאוד באופן אישי מהסיבה שמאז שאני זוכרת את עצמי כל שנה ושנה אני ובני משפחתי עולים לציון של הרשב"י בחודש אלול. רק מי שמאמין יכול להזדהות עם ההרגשה החזקה של ביקור במקום הקדוש והמיוחד הזה.

סרט חשוב נוסף שהוקרן אתמול בפסטיבל וזכה בפרסים גם בפסטיבל הקולנוע ירושלים הקיץ הוא סרטה של ונסה לאפא "שפאר בדרך להוליווד".



הפסטיבל מסתיים ב-2.12.2021 אז יש עוד הזדמנות להגיע לפסטיבל ולראות יצירות קולנועיות מעצבות זהות וחשובות המאירות את העולם הרוחני שלנו כעם ואין יותר סמלי מכך שהפסטיבל מתקיים בחנוכה.


פסטיבל הקולנוע היהודי


bottom of page