top of page
  • Writer's pictureOshrat Avihsira Farzam

פסטיבל הקרון הבינ"ל ה-31

הפסטיבל הכי יצירתי שמתקיים כל שנה ומביא לקהל הצעיר והמבוגר את מיטב יצירות תיאטרון הבובות והחפצים מהארץ ומהעולם היישר לתיאטרון קרון בירושלים מה שהופך אותו לחגיגה אמתית של אומנות ותיאטרון. הפסטיבל השנה נפתח בליל אמש באירוע חגיגי ויוצא דופן. תחילת הערב הסתובבנו במתחם חוצות רב תחומי בנושא עתיד. 13 תחנות שכל אחת מהן היא יצירה בעלת מספר דקות של מופעי פרפורמנס מקוריים ויצרתים בניהולם האמנותי של דפנה קרון ושחר מרום. בין התשובות שאולי תמצאו שם לשאלות כמו: איזה ממתקים יהיו עוד חמישים שנה? האם עדיין יהיה מקום שנקרא בית -ספר ? יהיה לי חייזר מחמד? רכב מרחף, או בית נופש על הירח? אנחנו עסוקים בעתיד, מתכננים אותו, חולמים עליו, מצפים לו וחוששים ממנו. למעלה מעשרים אמניות ואמנים רקחו יצירות מקור אינטראקטיביות: מיצבים, מופעים, יצירות בתנועה , קול וסאונד. הקהל מוזמנים לשוטט בין יצירות בנושא העתיד: ׳מנגל׳ רובוטי על הירח, מכונת זמן הנטענת מצחוק, ממותה ענקית פולטת עתידות, חור שחור המזמין אתכן לצלול אליו, קפיצה לא מרטיבה ליערות הגשם באמזונס, מעבדה להינדוס חיות עתידניות, אגם של משאלות, עמדת שיגור מכונות זמן ועוד. הילדים שלכם הולכים ליהנות משלל ההפתעות שיש במתחם הזה להציע להם.


צילום: אושרת אביחצירה פרזם


בהמשך הערב עברנו לסקייט פארק הסמוך לתיאטרון בגן הפעמון שם יצרו מתחם מרהיב של גופי תאורה ענקיים שנראם כמו ירח מלא סביבם הופיעו פרפורמנס ביניהם מופע של סקייטרים מובילים, הרכב מוסיקלי, רקדניות ומופע של הבובנאי והמוסיקאי הוירטואוז הצרפתי Santiago Moreno. בניהול אמנותי של גיא בירן. מופע רב תחומי שהיה פשוט נפלא. והוא היה רק בערב הפתיחה ולא יוצג בהמשך הפסטיבל.


צילום: אושרת אביחצירה פרזםפסטיבל הקרון הבינלאומי ידוע כפסטיבל המציג את מיטב היצירות של התיאטרון החזותי, תיאטרון החפצים ותיאטרון הבובות העכשווי מהארץ ומהעולם. השנה, פסטיבל הקרון הבינ"ל יתקיים בין התאריכים 14 – 18 באוגוסט 2022 במשכן תיאטרון דוידסון החדש בגן הפעמון, ויארח כ- 3 הפקות בינלאומיות מצ'כיה ומצרפת וכ- 35 הצגות מקור לילדים ומבוגרים. הפסטיבל יציג את מיטב היצירה החזותית שנעשתה בארץ בשנה האחרונה לילדים וייתן זרקור ליצירה החזותית העכשווית בארץ למבוגרים. יצירות המשלבות שפות במה בינתחומיות, בהן חפצים, מחול, טכנולוגיה, קרקס עכשווי, בובות ושימוש יוצא דופן במרחב הבימתי.


במהלך הפסטיבל צפינו בהצגות "סעודה אצל המלכה" בעיבוד לסיפור המשעשע שכתבה רותו מודן. עיבוד יצירתי ונפלא של תיאטרון בובות, בובות אוטומטיות ותפאורה צבעונית שבונה עולמות שונים. בביצוע מלא בחן של הילה פלשקס ובבימוי וכתיבה של נועה בקר. כשאמא של נינה שואלת אותה "מה תעשי אם מלכת אנגליה תזמין אותך לסעודה בארמון בקינגהם?" מתרחש הלא יאמן - יורש העצר בכבודו ובעצמו מתקשר ומזמין אותה לארוחה בארמון המלכה! נינה, ילדה מלאת דמיון וצחוק, עולה על מיטתה ויוצאת למסע פנטסטי שיסתיים בסעודה חגיגית והפתעה גדולה. מומלץ לילדים בגיל 4-9.


צילום: אושרת אביחצירה פרזםהצגה נוספת המגיעה מצרפת "פולשים מהחלל" Compagnie Bakélite יצירה מקורית, ומענינת בבימוי ומשחק של אוליבר רנו Olivier Rannou. בביצוע מרשים. משהו אורב שם בחשכת החלל, בקצה היקום, יצורי ג'לי ירוקים מתקרבים לכדור הארץ. הכוונות שלהם עדיין לא ידועות...

האם הצבאות של בני האנוש יוכלו לנצח אותם? האם כדור הארץ ישרוד?

ומיהו היצור המטריד על הבמה, חצי אל, חצי שד, שיוצר את הסיפור הקולנועי הזה לנגד עיננו.

תיאטרון חפצים על שולחן, בהשראת סרטי מדע בדיוני משנות ה-50. תיאטרון Bakélite מתמחה בעיבודים של סגנונות קולנועיים שונים לתיאטרון, כיצד לקחת את האווירה והאפקטים מהסרטים ולבצע אותם חי על הבמה.

הילדים היו מהופנטים לאורך ההצגה, בהתחלה היו מבוהלים ומפוחדים ולאט לאט נשמעו פרצי צחוק והקלה בין הצופים הצעירים. ההצגה מומלצת לילדים מגיל 8 ומעלה.


צילום: אושרת אביחצירה פרזם


פרטים נוספים באתר תיאטרון הקרון


bottom of page