top of page
  • Writer's pictureOshrat Avihsira Farzam

פסטיבל הקרון הבינלאומי ה-30


בתחילת השבוע התקיים אירוע מרגש והיסטורי בירושלים. ערב הפתיחה החגיגי של פסטיבל הקרון הבינ"ל ה-30 וחנוכת בניין למשכן תיאטרון דוידסון, מרכז התרבות החדש של תיאטרון הקרון, בגן הפעמון בירושלים. כל ירושלמי שהיה כאן ילד או הורה לילדים בארבעים השנה האחרונות זכה לראות את הקרון המפורסם שהפך לבית לתיאטרון בובות וחפצים המוכר לכולנו כתיאטרון הקרון. החל מהשבוע התיאטרון זוכה לבית חדש ולהזדמנות לגדול ולצמוח. מבנה התיאטרון החדש נבנה בתרומת משפחת DAVIDSON מלונדון והקרן לירושלים. כל שנה בקיץ חוגגים את פסטיבל הקרון הבינ"ל הנפלא המביא יוצרים רבים מהארץ ומהעולם בתחום החזותי, הבובנאות ותיאטרון החפצים והבובות לעיר הבירה לחגיגה גדולה של יצירתיות נפלאה לילדים ולמבוגרים. השנה הפסטיבל מתקיים השבוע עד ליום חמישי 26 באוגוסט.לרגל יום ההולדת ה-40 של תיאטרון הקרון וחנוכת משכנו החדש בגן הפעמון, פנו מהתיאטרון לכל האמנים והאמניות שפעלו בו לאורך הדרך בהצעה לעצב מתנה. בתערוכת המתנות יוצגו כעשרים מתנות שונות, משמחות, היסטוריות, מפתיעות ומצחיקות. בנוסף, יוצגו מופעים שונים בחללים של הבניין החדש. אוצר התערוכה הוא הדס עפרת, ממייסדי תיאטרון הקרון וחתן פרס ישראל לאמנויות הבמה 2016.בערב הפתיחה זכינו לטעימות ממה שמצפה לבאים בימי הפסטיבל. קטע יוצא מן הכלל בקסם שלו היה "המעבדה לסקרנות אנושית" של קבוצת "דדלוס" – אביטל דבורי, אלית ובר, שרון מייבסקי. קטע מתוך המופע המקורי שנוצר בתיאטרון הקרון תיאטרון בובות וחפצים יוצא מן הכלל. ראינו קטע נפלא של מיטל רז "מוות קטן" קטע מעבודה בתהליך שהיא מכינה לפסטיבל עכו בביצוע מצוין של היוצרת המוכשרת. קטע שירה מדוברת "זאת הייתה ההתחלה" של רונית קנו שסיפרה על תולדות הקרון עדות בגוף ראשון של מי שלא הייתה שם. "האוסף הכי הכי" של יהונתן בן חיים שהביא מהאוסף הפרטי שלו עלים עננים ועובר אחר מחזור העונות והחיים בדרך יצירתית ונעימה. ראינו את התערוכה שנוצרה ומביאה את המתנות לקרון. אהבנו מאוד א "הזמיר" של עלינא אשבל שהיה קסום. נהנו להיזכר בבובה יוסף בתמונת המתנה מרוני מוסינזון נלקן שזכיתי להיות תלמידתה בביה"ס לתיאטרון חזותי. " נקודת אור" של פטרסיה אודונבון תמונות מההצגה הנפלאה שראינו בתיאטרון הקרון לפני מספר שנים והייתה מצוינת. גם "ספינה מפליגה" של מרים זלצברג הזכירה לנו את ההצגה שראינו בעבר "פיראט באמבט". ו"בבית של מוריס" של מעין רזניק.


האירוע התקיים במעמד ראש העיר ירושלים, מר משה ליאון שציין בדבריו כי זהו יום חג ליצירה, יום חג לאוהבי התיאטרון והאמנות, יום חג לירושלים. כמו כן, גזר ראש העיר את הסרט וחנך את המשכן יחד עם נשיא הקרן לירושלים, שי דורון, מנכ"לית הקרן לירושלים, ענת צור, מנכ"ל תיאטרון הקרון, אלדד בריק ויו"ר הוועד המנהל של תיאטרון הקרון, עו"ד קובי אמסטר. עוד נכחו באירוע המנהל האמנותי של תיאטרון הקרון והפסטיבל, שחר מרום, ראש אגף אמנויות הבמה והמוסיקה במשרד החוץ, אביה זיכל וגשל ועוד.מבנה התיאטרון כולל שני אולמות, במת חוץ, בית קפה ומרחב בחוץ לשהייה ולפעילויות שונות לילדים, שיהיה השנה מרכז הפסטיבל החדש.


הפסטיבל מארח השנה 33 הצגות מקור לילדים ולמבוגרים. כמו כן בפסטיבל יתקיימו מתחם חוצות לכל המשפחה בנושא "הפתעה", תערוכת "מתנות" ייחודית, מסיבת הפתעה ועוד סדנאות יצירה, משחקייה והרצאות לקהל הרחב. מרכז הפסטיבל יהיה פעיל משעות הבוקר עד שעות הלילה המאוחרות ויציע פעילות תרבותית לגילים שונים לכל אורך שעות היום וכן מתחם מזון. הפסטיבל מתקיים השנה בנושא "מתנות, הפתעות וחגיגה". זו הזדמנות נהדרת לבלות את סוף הקיץ בירושלים בפסטיבל עשיר, רבגוני, מלא ביצירה מקורית, עכשווית, ובאווירה של חגיגה אמיתית של חזרה לתרבות. הפסטיבל מציג את מיטב היצירה שנעשתה בארץ בשנה וחצי האחרונות לילדים, נותן זרקור ליצירה העכשווית הנעשית בארץ למבוגרים, המשלבות שפות במה בינתחומיות, בהן חפצים, דימויים מוקרנים, קרקס עכשווי, בובות ושימוש יוצא דופן בטקסט ובגוף האנושי. לב הפסטיבל הינו מתחם חוצות לכל המשפחה בנושא "הפתעה", בו הקהל מוזמן, לטעום, לשהות, לקפצץ, לחוות ולהשתתף ביריד ההפתעות: מיצבים, מופעים, יצירות בתנועה וסאונד ועוד הפתעות של אמנות רב-תחומית מקורית, שיצרו למעלה מעשרים אמנים ואמניות.כבכל שנה משלב הפסטיבל פעילות חינמית, במת חוצות ובה הופעות רחוב ליצניות בשעות אחר הצהריים, משחקייה ייחודית ופינת סדנאות. משפחות מוזמנות לבוא ולקבל חוויה תרבותית במחירים מסובסדים ומבצעים במיוחד למשפחות.

בערב סיום הפסטיבל תתקיים "מסיבת הפתעה" עבור אורחי הפסטיבל והאמנים והאמניות, מסיבה חגיגית לרגל תחילת עשור חדש בחיי התיאטרון והפסטיבל והשינוי שבדרך עם המעבר למרכז החדש. במסיבה תהיה מוסיקה מרקידה של DJ RAMZI ו-VJ של PUPPET CINEMA של מיטב היוצרים והיוצרות העוסקים בתחום בארץ: אריאל דורון, צבי סהר, אילת גולן ואיריס דומאני.

פסטיבל הקרון | 22 – 26 לאוגוסט 2021 | גן הפעמון – ירושלים | טלפון - 4524* | Traintheater.co.il

מחירי הצגות ילדים בימי הפסטיבל - 60 ש"ח

מחירי הצגות מבוגרים בימי הפסטיבל – 80 ש"ח

הנחות נוספות בקניית מנוי פסטיבל


bottom of page