top of page
  • Writer's pictureOshrat Avihsira Farzam

מפעל החלומות של אלבר אלבז


מוזיאון העיצוב חולון מציג בימים אלה את תערוכת האופנה הגדולה ביותר שהוצגה אי פעם על חייו ויצירתו של מעצב-העל אלבר אלבז, מגדולי המעצבים בעולם, והמעצב הישראלי המצליח בעולם. תערוכה מלאת השראה, מרגשת ויפיפייה שכולה אהבה, החוגגת את יצירותיו וחייו של המעצב שהגשים חלומות. אלבז (1961–2021) חלם ונשם אופנה מילדות, ונחשב לעילוי בקרב מעצבי האופנה בעולם. התערוכה היא הזדמנות לספר ולחוות את סיפורו יוצא הדופן. אלבר היה ידוע לא רק בכישרונו הייחודי לעיצוב, אלא גם בזכות חזון חדשני ויכולתו הנדירה לספר סיפור, לגעת ולרגש. הוא היה אדם שנאהב והוערך על ידי רבים בכל העולם והשפיע על יוצרים רבים. החלומות, הכוח המניע בחייו, מקבלים מקום של כבוד במרכז התערוכה, לצד דגמי קוטור מרהיבים.


סיפורו נוגע ללב של הילד שעלה ממרוקו עם הוריו, אחותו ושני אחיו לעיר חולון צייר מגיל 7 ונהג לקחת לבית הספר שני תיקים את הילקוט ללימודים ואת תיק החלומות שלו שבו נשא דפים וצבעים. בכל יום הוא צייר את המורה שלו ואת מה שלבשה ובתום השנה העניק לה מחברת עם כל מה שלבשה כל השנה המורה שהתרשמה מהילד והיצירה שלו דברה עם איימו שהבינה שהבן שלה הוא משהו מיוחד וכדאי להשקיע בו. כשגדל למד בשנקר ומיד בסיום לימודיו בשנות ה-80 טס לניו יורק ואחרי שכבש את העיר טס לפריז והשאיר אחריו מורשת מפוארת ששינתה את פני עולם האופנה. הוא הגיע להישגים מרשימים והיה בשורה הראשונה עם מעצבי העל הגדולים בעולם. לאורך כל הדרך עד לפסגה הגבוהה ביותר הוא שמר על דבריה של אמו שאמרה לו בילדותו "תהיה גדול בעבודה וקטן בחיים" וכך למרות כל הישגיו המרשימים נשאר צנוע ועניו. בחביבות והרבה חוש הומור הוא הצליח לגרום לכל מי שהכיר אותו להתאהב בו בזכות הכישרון הגדול והאישיות הכובשת שלו. התערוכה הזאת שהיא שיר הלל לאיש ולפועלו המציגה עד כמה זה היה נכון לגביו.

תחנות חייו של אלבר אלבז מתוך התערוכה צילום: אושרת אביחצירה פרזם


יערה קידר, אוצרת התערוכה שהביאה בעבר הלא רחוק למוזיאון חולון שתי תערוכות אופנה נפלאות את "ז'וטם רונית אלקבץ" ואת תערוכת "הנשף" מביאה הפעם תערוכה יוצאת מן הכלל וגורמת לכולנו להתאהב במעצב העל הצנוע בעל לב הזהב. במהלך סיור העיתונאים שנערך בתחילת השבוע אמרה : ״אלבר היה לכוכב על בעולם האופנה העולמי אך גם נשאר אדם אהוב, נדיב וצנוע. הוא נהג לומר שאינו אוהב סיכומים ואינו עושה רטרוספקטיבות. התערוכה ׳אלבר אלבז - מפעל החלומות׳ שואבת השראה מרוחו ומאישיותו הכובשת – היא אינה מנסה לסכם, אלא לספר למבקרים סיפור חדש של אופנה ורגש ולתת השראה גם למעריציו הרבים וגם לחולמים וחולמות חדשים. דרך יותר מ-100 מערכות לבוש שהן שיאים של אופנה, מאות צילומים, קטעי וידאו, חפצים ופריטים אישיים, התערוכה מציגה בפעם הראשונה לקהל הרחב את החומרים שמהם עשויים החלומות של אלבר, מילה שבה הרבה להשתמש כדי לתאר את עבודתו. ׳אהבה׳ הייתה מושג מנחה נוסף בחייו והתערוכה היא, יותר מהכל, סיפור אהבה לאלבר. זו הזמנה להכיר את מעצב העל המהפכני, להתוודע לסיפור חייו המרגש, לאישיותו הכובשת ולהתאהב.״

כל חללי המוזיאון מוקדשים למסע מרגש בין אבני הדרך במסלול האופנה של מעצב-העל אלבר אלבז, שנפטר בטרם עת מקורונה. בתערוכה מוצגים דגמי קוטור, חומרי ארכיון נדירים, חפצים אישיים וצילומים שמעולם לא נחשפו לקהל, הכולל את כל התחנות המרכזיות ואנשי המפתח בחייו, ציטוטים, סיפורים, אנקדוטות, ויותר מ-300 צילומים ואיורי אופנה, וכן קולקציית אלבז למותג שלו, AZ FACTORY שלא הוצגה עד היום במוזיאון, שמלה שעיצב לשחקנית ההוליוודית מריל סטריפ, ועוד הפתעות רבות המוצגות כאן לראשונה.

למעלה משמאל יערה קידר אוצרת התערוכה ועיצובי הבגדים של אלבר אלבז מתוך התערוכה.

בגלריה העליונה מוצג עיבוד חדש לתצוגת המחווה של מעצבי העל שעלתה לזכרו של אלבז בפריז בסוף 2021. התצוגה ״אהבה מביאה אהבה״ הייתה אירוע חסר תקדים בהיסטוריה של האופנה. בן זוגו של אלבז, אלכס קו, יזם יחד עם המותג AZ FACTORY תצוגת אופנה בה הציגו 46 מעצבי האופנה המובילים בעולם מערכות לבוש מקוריות ועוצרות נשימה, בהשראתו של אלבר. בין השמות הגדולים והמובילים את תעשיית האופנה תראו כאן דגמים בהשראתו של אלבז של מעצבי העל: ולנטינו, הרמס, ג'ורג'יו ארמני, ברברי, ז'יבנשי, גוצ'י, ז'אן פול גוטיה, לואי ויטון, ראלף לורן, סטלה מקרטני, ולנטינו וורסצ'ה. התצוגה הייתה הגשמת חלום של אלבר, שחלם ליצור תצוגת אופנה שתאחד את מיטב מעצבי העולם כדי להציג מסר של שלום בעיתות מלחמה.

מחווה של כל מעצבי האופנה המובילים לאלבר אלבז צילום: אושרת אביחצירה פרזם.

הדגמים מאותה תצוגה מוצגים בחוויית מולטימדיה מקורית שעוצבה במיוחד לתערוכה. את ההשראה שאב אלבר מתצוגת אופנה נודדת של בובות, שהתקיימה בפריז ב-1945 בהשתתפות מיטב מעצבי הקוטור של פריז. את באי הגלריה תקבל מחווה נוספת לאלבר: מיני-תערוכה של אופנת על ובה יותר מ-30 בובות פורצלן מהאוסף הפרטי של אלבר, שמוצגות בפעם הראשונה לקהל. כל בובה היא דגם מוקטן של מיטב העיצובים האיקוניים שעיצב לבית לנווין. לא הצלחתי להפסיק להסתכל עליהן כי הן פשוט נפלאות כמו שרק אלבז יכל היה ליצור.

בובות הפורצלן מאוסף פרטי של אלבר אלבז צילום: אושרת אביחצירה פרזם.

התערוכה הזאת המוצגת בחולון איפה שהמשפחה קבעה את משכנה בארץ מעוררת הרבה התרגשות בקרב בני משפחתו של אלבר אלבז שאמרו שמכל המחוות וההצלחות שזכה בחייו ואחרי לכתו על התערוכה הזאת במוזיאון העיצוב בחולון אם הוא היה עדיין בחיים הוא היה הכי שמח. ולי רק נותר לכתוב שחבל שהוא לא זכה לראות את התערוכה על חייו והגשמת חלומותיו. בטוחה שהוא ממשיך לחייך גם מלמעלה ולנו רק נותר ליהנות מכל היצירה הנפלאה שהותיר אחריו. אל תפספסו את התערוכה הנפלאה הזאת פשוט לכו לראות אותה!

בתמונה מימין יערה קידר אוצרת התערוכה, מיה דבש אוצרת ראשית , ראש העיר חולון מוטי ששון, דני וייס מנכ"ל המדיטק ומוזיאון העיצוב ובני משפחתו של אלבר אלבז. צילום: אושרת אביחצירה פרזם

מוזיאון העיצוב חולון

bottom of page