top of page
  • Writer's pictureOshrat Avihsira Farzam

גולדה פותח את פסטיבל הקולנוע ה- 40

היום בערב יפתח פסטיבל הקולנוע ירושלים המציין השנה את שנתו ה-40. הפסטיבל יפתח בהקרנת בכורה חגיגית של הסרט ״גולדה״, סרטו של זוכה האוסקר גיא נתיב, בכיכובה של זוכת האוסקר, האמי והטוני השחקנית הבריטית הנפלאה הלן מירן המגלמת את ראשת הממשלה גולדה מאיר.
הסרט, שהוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל ברלין האחרון, לוקח אותנו לאותה מלחמה ארורה ובלתי נשכחת מלחמת יום הכיפורים בדיוק 50 שנים לאחור, ועוקב אחר מספר ימים בחייה של ראשת ממשלת ישראל גולדה מאיר, הרביעית מאז קום המדינה, והאישה הראשונה והיחידה בתפקיד זה. מדינאית שזכתה להכרה בינלאומית נרחבת, כאשר דווקא בארץ היא זכורה בעיקר בהקשר של כישלון המלחמה ב־1973, שהוביל בסופו של דבר להתפטרותה. מאז המלחמה ההיא ועד היום נחשבת בעיניי רבים לאחת מראשיי הממשלה השנואות בתולדות המדינה.הלן מירן הענקית מגלמת בסרט את גולדה, כאשר מלאכת האיפור המרשימה מעניקה לה את המראה הייחודי של ראשת הממשלה הישראלית. סביבתה של מאיר שוחזרה בדקדקנות עד הפרט האחרון, וביחד עם כישורי המשחק הפנומנליים של מירן, אי אפשר שלא להישאב אל תוך המערבולת של המלחמה, בין ענני עשן הסיגריות, בזמן ובמקום שבו התקבלו ההחלטות הרות הגורל וכל זאת תוך שהיא נאבקת בסתר במחלת הסרטן. הבימוי נפלא בעיקר בסצנות של המלחמה ושל מצבה הנפשי והפיזי של גולדה מאיר. הסרט הזה ללא ספק עושה חסד גדול עם דמותה של ראשת הממשלה גולדה מאיר ומביא צד אנושי ואפילו רך יותר מהדמות שחקוקה לכולנו בזיכרון. המאבק שלה במחלת הסרטן תוך כדי המלחמה וההשפעה על מצבה הפיזי והנפשי תוך שהיא מעשנת סיגריות באובססיביות, ללא הפסקה, כאילו שרוצה להרוג את עצמה מהר יותר מתוך חרטה על מה שנגרם לעם ולמדינה בכהונתה, יוצרים אצל הצופה חמלה כלפיה. בסרט משולבים קטעי ארכיון של גולדה מאיר שצולמה באותה התקופה ונעשה מחקר מקיף על ההיסטוריה של המלחמה ועל גולדה מאיר, אבל כמו בכל סרט גם כאן ישנה פרשנות שניתנת לדמות ולמאורעות ההיסטוריות שאינן לאו דווקא האמת ורק מי שהיה שם באמת לפני 50 שנה יודע מה נכון ומה לא.


הבוקר נפתח בהקרנה לעיתונאים לסרט "גולדה" ואחריו מפגש עם השחקנית זוכת האוסקר הלן מירן,

במאי הסרט גיא נתיב, מפיק הסרט ניקולס מרטין, והשחקן ליאור אשכנזי שמגלם בסרט את הרמטכ״ל דוד "דדו" אלעזר. באירוע נכחו גם שלושת נכדיה של גולדה מאיר: גידי מאיר, דניאל מאיר ושאול רחבי.

הבמאי גיא נתיב פתח ואמר: ״ההתרגשות בשיאה לכבוד הגעתה של השחקנית זוכת האוסקר, הלן מירן. הלן הגיעה בתקופה מאתגרת, ההקרנה בארץ יותר מרגשת מהקרנה בכל פסטיבל אחר בעולם.״
השחקנית הלן מירן אמרה: ״גולדה היא לחלוטין הדמות הכי יוצאת דופן שגילמתי, ההיסטוריה, המחויבות שלה למדינה. אישה חזקה שהיה מדהים לחקור ולצלול אל המוח והעור שלה. היה לה המון במשותף עם המלכה אליזבת הראשונה, לשתיהן הייתה מחויבות יוצאת דופן למדינה שלהן. המחויבות באה לידי ביטוי באופן אישי, משפחתי, מדיני. הן הקדישו את כל חייהן למדינה שלהן.״ הלן התייחסה לעובדה שהיא אינה יהודייה ובכל זאת משחקת את גולדה מאיר: ״למדתי לאורך השנים מה הוא המושג ״ליהוק עיוור צבעים״, מנקודת המבט שלי יש את הבן אדם הנכון לתפקיד הנכון. כל אדם יכול לשחק כל תפקיד. אני מודה מאוד על ההזדמנות. בסוף כולנו אותה המשפחה.״

והמשיכה: ״גולדה הייתה דמות נובל. היא הייתה צריכה לקחת אחריות ולקחה אחריות שלא כמו מנהיגים אחרים. ביקרתי לראשונה בישראל ב-1967 ואני מתרשמת כל פעם מחדש איך ישראל מתקדמת ומתפתחת.״מפיק הסרט גולדה, ניקולס מרטין, הוסיף: ״אפשר להשוות את גולדה למנהיגה מודרנית. אני מקווה שהדמות של גולדה תעזור גם למצב באוקראינה, האזרחים באוקראינה הכניסו את גולדה לליבם.״
פסטיבל הקולנוע ירושלים יתקיים השנה בתאריכים 13-23 ביולי. הפסטיבל שכבר יצר לעצמו שם עולמי ונחשב לאחד מפסטיבלי הקולנוע הנחשבים בעולם. גם השנה כמדי שנה, יציג הפסטיבל תכנית אמנותית עשירה ומקיפה הכוללת יותר מ-200 סרטים מ-50 מדינות, עשרות בכורות חגיגיות של הסרטים הישראליים הבולטים של השנה, כמו גם סרטים מדוברים שזכו בפסטיבלים מובילים בעולם ובהם ברלין, קאן, ונציה, סאנדנס ואחרים.

במהלך הפסטיבל יתקיימו הקרנות בכורה חגיגיות, אירועי חוצות ברחבי ירושלים ולצידם שלל אירועים באולמות הקולנוע ובמתחמי הקרנה בעיר. ייערכו תחרויות סרטים נושאות פרסים עם צוותי שיפוט בינלאומיים, מפגשים עם יוצרי קולנוע מהארץ ומהעולם, אירועים מקצועיים לאורחי תעשיית הקולנוע מהארץ ומחו"ל ועוד.
פרטים מלאים, מועדי הקרנה והזמנת כרטיסים דרך אתר הפסטיבל.
bottom of page